PIT 2012 – informator podatkowy

Zmiany w systemie podatkowym dokonywane są każdego roku. Jeżeli chcesz rozliczyć swój PIT bez konieczności uzupełniania korekty, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Po raz kolejny e-PITy bez podpisu elektronicznego

Ubiegły okres rozliczania z pewnością okazał się rekordowy z powodu liczby rozliczonych za pomocą sieci internetowej wniosków za rok 2012. Ponad 2 miliony podatników skorzystało z programów do rozliczania PIT – to o dobry milion elektronicznych PITów więcej niż za 2011 rok. W 2013 roku również mamy możliwość rozliczyć się z Urzędem Skarbowym za pomocą programów podatkowych i podobnie jak rok temu, nie będziemy zobligowani do tego, by podpisywać deklaracje za pośrednictwem elektronicznego podpisu podczas wysyłania druków przez Internet. Teraz wystarczy wpisać kilka najprostszych danych do sektora identyfikacyjnego na druku PIT 2012/2013.

Ostatni dzwonek na ulgę internetową

W expose premiera usłyszeliśmy zapowiedź ostatecznego zakończenia ulgi internetowej. Deklaracja premiera spotkała się z krytyką większości podatników, gdyż wspomniana ulga za Internet jest powszechnie stosowaną ulgą w Polsce. Na szczęście rozliczając podatek PIT 2012/2013, mamy szansę jeszcze odliczyć od podatku ulgę za Internet.

Podobnie jak w minionym roku, podatnik może rozliczać ulgę podatkową za Internet bez konieczności ujawniania żadnych faktur VAT. Podatnik jest w stanie również rozliczyć Internet, który posiadamy w mieszkaniu oraz przenośny Internet (telefony komórkowe, przenośny modem).

Terminaż podatkowy

Wypełniając PIT za rok 2012, należy pamiętać, że podatników dotyczą dwa momenty składania deklaracji PIT za 2012 rok. Pierwszy termin mija ostatniego dnia stycznia i podobnie jak rok wcześniej dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadzie ryczałtu w PIT 28. Drugi czas dotyka pozostałych podatników i należy wypełnić PIT do ostatniego dnia kwietnia 2013 roku ( PIT 39, PIT 36, PIT 37, PIT 36L, PIT 38,).

Każdy podatnik powinien pamiętać jeszcze, aby przed rozliczeniem upewnić się, czy wybrałem aktualny druk PIT. Każdego roku Ministerstwo Finansów drukuje nowe formularze. Jeżeli chcesz być pewien, że rozliczysz się poprawnie, koniecznie pobierz PITy w formie PDF lub nasz darmowy program.

This entry was posted in O podatkach 2012 and tagged , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone przez *

*
*
Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz litery z obrazka.